Wielu rodziców ze spory, niepokojem wyczekuje pierwszych pojawiających się ząbków u ich maleństwa. Jest to oczywiście powód do ogromnej radości i dumy, ale jednocześnie wiadomo, że zaczną się wkrótce nieprzespane noce. O ile bowiem pierwsze zęby wyrzynają się zazwyczaj bez problemu, o tyle przy kolejnych pojawia się silny ból i gorączka. Wówczas najlepszym środkiem, który może ulżyć maleństwu są leki przeciwbólowe dla niemowląt. Zazwyczaj podaje się po prostu paracetamol w odpowiedniej dawce, ponieważ skutecznie zbija on gorączkę i jednocześnie przynosi nieco ulgi w bólu.

Czy zawsze stosować leki przeciwbólowe?

Specjaliści z Angelini zapewniają, że nie zawsze trzeba stosować w takiej sytuacji leki przeciwbólowe. Jeżeli gorączka nie jest zbyt wysoka, a dziecko radzi sobie z bólem, wystarczają inne środki. Bardzo poleca się żele, które łagodzą ból dziąseł i swędzenie. Poza tym, warto podawać dziecku schłodzone gryzaki, które przynoszą ulgę. Niestety, większość dzieci cierpi i pojawia się zbyt wysoka temperatura i konieczne są wspomniane leki przeciwbólowe.

Udaj się do pobliskiego lekarza

Najlepiej udać się do lekarza, aby sprawdził on, czy gorączka, katar i pokasływanie śliną to na pewno skutki jedynie wyrzynających się zębów. Niekiedy u maluchów pojawiają się też infekcje wirusowe, ponieważ odporność osłabiona jest ząbkowaniem. W szczególności taka wizyta konieczna jest, kiedy gorączka utrzymuje się dłużej niż trzy dni. Nie można bowiem podawać dziecku takich leków dłużej bez konsultacji z pediatrą. Nigdy nie powinno się też przekraczać zalecanej dawki leku u maluszka.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.