Leczenie podejmowane przez dermatologów może mieć zróżnicowany wymiar. Każdorazowo decydując się na pomoc dermatologa trzeba dokładnie ocenić, czy nie jesteśmy w stanie uzyskać pomocy u lekarza rodzinnego. Selekcji pacjentów miało służyć między innymi wprowadzenie skierować do tych lekarzy, co nieznacznie tylko ograniczyło problem oraz niecałkowicie przyczyniło się do tego, że kolejki u dermatologów uległy zmniejszeniu. Dlatego też bardzo ważne jest zdecydowanie się na inne rozwiązania i wybór pewnych sprawdzonych technik, które mogą każdemu z nas posłużyć.

Jak jest w stanie nam pomóc dermatolog?

 Wsparcie, jakiego może nam udzielić dermatolog może być wielowymiarowe i wymaga konkretnego działania z naszej strony. Trzeba przede wszystkim zrozumieć dokładnie, jak wyglądają rozwiązania w zakresie terapii chorób dermatologicznych. Każdy dermatolog stara się najpierw pozostawić diagnozę. Nie da się jej jednak postawić bez posiadania konkretnego obrazu klinicznego, który bardzo często potrafi być zafałszowany wskutek rozlicznych niekorzystnych działań, których się podejmują lekarze rodzinni. Leczenie miejscowe przy użyciu glikokortykosteroidów (pot. sterydów) jest w stanie skutecznie zafałszować obraz kliniczny i tym samym skutecznie doprowadzić do niekorzystnych zjawisk związanych m.in. z opóźnieniem leczenia, czy też zwyczajnym pomyleniem diagnozy. Dlatego też wiele zmian skórnych nie powinno być leczonych samodzielnie przez lekarzy rodzinnych, a jedynie przez dermatologów.

Jak leczą dermatolodzy?

Wszystko zależy od zmian skórnych. Do klasycznych metod terapeutycznych należy zaliczyć miejscowe i systemowe sterydy, leki immunosupresyjne lub też leczenie z użyciem lamp lub innych form zabiegowych.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.